Автор Тема: Моите последствия от насилието  (Прочетена 469 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bori.Vasileva

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Моите последствия от насилието
« -: 27 юни 2022 14:44:51, понеделник »
Здравейте.
Преди много време бившият ми приятел ме пребиваше и ме обвиняваше за всичко. Беше много труден период за мен. Беше успял да ме отдели от приятелите ми, семейството ми. Чувствах се много сама. В момента, в който не издържах повече и осъзнах, че не заслужавам това и че ме лъже всеки път, че няма да се повтори, започнах да търся помощ от всеки. Но никой не ми помогна. Той ме заплашваше. Но всички казваха, че аз съм виновна, че не трябва да го ядосвам. А аз практически не казвах и думичка. Успях да се отърва от него много трудно, но успях.
Въпроса е, че много често, когато някой ми крещи или дори леко ме напада, реагирам пресилено. Толкова се плаша, че някой по същия начин ще ме малтретира, че започвам да се защитавам с всички сили. Не си мълча като тогава. Излизам извън кожата си.
В последствие си давам сметка, че е можело по цивилизовано да реша проблема, който не е бил толкова голям и страшен, колкото в моята глава. Много ми е трудно да се контролирам в тези моменти. Не знам как да го направя. Опитвам се да дишам и да мисля рационално. Понякога успявам, но не винаги. Може ли съвет за това?
И другото, което според мен доста ми се отразява на ежедневието е, че самочувствието ми е нулево. След всичките откази за помощ и присмиващите им се лица, толкова се запаметиха в съзнанието ми, че се чувствам напълно незначителна. Сякаш нямам никаква стойност и съм много по-ниско от другите хора.
Опитвала съм да пиша качествата и успехите си, не са никак малко. Дори и близките ми приятели ме окуражават изказвайки тяхното положително мнение за мен и за всичко, което съм постигнала. Но до всеки човек се чувствам без стойност. Повтаряла съм си много пъти всичко добро в мен, но сякаш не е достатъчно. Някакъв съвет?
Трудно ми е да говоря за това. Благодаря, че сте създали място за споделяне на тези проблеми.


Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Моите последствия от насилието
« Отговор #1 -: 28 юни 2022 09:57:34, вторник »
Здравейте,

Изключително много съжалявам да науча за целия този ад, през който сте преминала. Описаните от Вас реакции са част от травмата, която Ви е била нанесена. Тази травма е много дълбока и няма как да мине бързо поради това.

Агресията, която е имала за цел самозащита и която преди сте потискала поради сложната обстановка, в която сте била- тази агресия не изчезва. Тя е вид химия, която се натрупва в организма. Натрупването е обаче до един момент, в който се случва безконтролно отприщване. Което описвате. От там и се появява моментът, при който Вие срещате затруднения да реагирате по-умерено в различните житейски ситуации. Това е един от моментите, които е добре да отработите, като отведете агресията по безопасен за околните начин. Мога да препоръчам да не потискате агресията, защото тя няма да изчезне, а отново ще се натрупа и отново ще избие в един момент, когато е най-малко очаквано и по неподходящ начин. Трябва да се отвежда безопасно от Вас и от околните Ви.

Преживяното, споменавате, че е оказало неблагоприятно влияние и върху Вашето самочувствие. Това е също нещо, върху което следва да се поработи.

Но тъй като случаят Ви е сложен, може да се окаже, че има много взаимовръзки за разплитане и неща, върху които да се налага промяна.

Ето защо и няма как да се дадат насоки от позицията на форум. Нужно Ви е проследяване и действие, съобразени с психичните Ви промени.

Затова и моята препоръка е, ако желаете, то да потърсите психолог с опит в работа с пострадали от насилие, за да си помогнете във възстановяването си от понесената травма, да си възстановите спокойствието и самочувствието. Във Вашия случай, можете да изберете както онлайн, така и "на живо" консултация, според това кое Ви кара да се чувствате по-добре.

Пожелавам Ви успехи!

психолог Людмила Боянова

Неактивен Bori.Vasileva

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Моите последствия от насилието
« Отговор #2 -: 28 юни 2022 17:59:37, вторник »
С кого бихте ми препоръчали да се консултирам, ако предпочитам онлайн?
Благодаря за бързия отговор.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Моите последствия от насилието
« Отговор #3 -: 29 юни 2022 13:26:01, сряда »
Здравейте,

За съжаление, нямам как да посоча конкретен колега.

психолог Людмила Боянова