Автор Тема: Има ли ефективен начин да спрем да сънуваме?  (Прочетена 2080 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валсо

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Що се отнася до сънищата, те не са случайни и имат важна роля за функционирането на психиката. Никоя хипноза няма за цел да унищожи действието на психиката.
Чудех се дали да продължа в темата за хипнозата или да продължа тук, но ако темата тръгне в посоката, в която си мисля, по-добре ще е тук. Повечето от моите сънища не са безобидни като в темата "Повтарящи се сънища". От няколко години насам всяко лято сънувам едно и също - аз в центъра на София и винаги съм някъде извън къщи, когато започва земетресение, което изравнява София със земята около мен за секунди, а аз не мога да мръдна, дори и за да избягам. Другото, което често сънувам не е кошмар по дефиницията за такъв, но сякаш мозъкът ми е решил, че докато спи, трябва постоянно да ми напомня какво нямам и няма и да имам. Не искам да навлизам в подробности. И затова търся начин да спра да сънувам. Бях чел някъде, че химически причинен сън не създава сънища, но се оказа, че не винаги е вярно. В половината от времето сънувам, така че явно и това не е вариант. В малкото случаи, в които не съм пил хапчета за сън и не съм сънувал нищо, съм бил най-добре и най-наспал се след това.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Има ли ефективен начин да спрем да сънуваме?
« Отговор #1 -: 2 април 2020 11:39:44, четвъртък »
Здравей,

Правилно решение да е по нова тема, до колкото предишната беше за хипнозата. За да ти отговоря на въпроса, първо ще трябва да се опитам да обясня каква е ролята на сънищата за психиката. Когато човек спи, се случват много неща и едно от тях е, че чрез сънищата се отработват събития (преживявания, емоции, травми и още много други), които са заложени в психиката по силата на това, че всеки човек живее и трупа житейски опит - както приятен, така и неприятен. Психиката се стреми да обработи целият житейски опит. Затова понякога има глупави сънища, невъзможни сънища, приятни сънища, кошмари и т.н. Това е нормален процес, ако не говорим за някакво заболяване или лекарства, които да му влияят (някои лекарства за страничен ефект предизвикват кошмари, до колкото ми е известно).

Ако не се отработят тези всички неща по време на сън, то сравнението е по аналогия с градински маркуч, по който е пусната вода (или житейски опит), а маркучът е вързан от единия си край (отказ да се обработи житейският опит от психиката съзнателно и/или чрез сънища), докато от другия край водата (пак житейският опит) продължава да тече, да се натрупва и да напира.

Казано така- сънуваш кошмари и вместо да оставиш психиката да ги обработи и изхвърли от теб, ти подаваш едни сигнали на тялото си, че маркучът трябва да се върже насила от единия край (защо не и с лекарства, които да дообъркат целия процес на работа на сънищата). В същото време водата продължава да си тече от другия край. И попадаш в неприятната ситуация за повтаряемост на едни и същи сюжети на неприятни, кошмарни сънища. С всички произтичащи от това неприятни последици в ежедневието. Примерно - пиеш хапчета за сън, те ти объркват процесите на сънуване, после не се чувстваш отпочинал. И това е само на повърхността. Отдолу под повърхността си стоят всички травми, които ти предизвикват кошмарите и които отказваш да пуснеш да преминат през обработка чрез съзнанието и чрез сънищата. При това добавяш още ежедневни проблеми, които от своя страна зареждат нова доза от същите сънища.

Аз предлагам да тръгнеш по друг път. Да видиш къде е започнало всичко.  Да "отвържеш" нещата да "потекат" , да бъдат обработени от психиката както чрез съзнанието, така и чрез сънищата и съответно да "изтекат навън" и да се освободиш от този товар, който носиш. Така може психиката ти да се "изчисти" от напрежението, което поражда тези сънища. И едва тогава сънищата сами ще спрат и няма да си отвориш други проблеми, които иначе си отваряш.

Психолог Людмила Боянова

Неактивен Валсо

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Има ли ефективен начин да спрем да сънуваме?
« Отговор #2 -: 2 април 2020 12:35:25, четвъртък »
Аз знам къде започна, ама ще ми трябват ДиЛорън и Док Браун, за да оправя нещата.