Автор Тема: Нужда от помощ  (Прочетена 1270 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Нужда от помощ
« -: 13 декември 2019 11:27:11, петък »
Здравейте!


Позволявам си да Ви потърся отново, защото се нуждая от съвети. Много съм объркана и не знам как да постъпя в много отношения. Ще започна от там, че изпитвам голяма неувереност и опитите ми да си помогна сама и с помощта на много от средствата, които предлагате във форума са абсолютно неуспешни. Почти нищо не ми носи самочувствие и не намирам достатъчно подкрепа. Сякаш никой не ме цени и уважава. Чувствам се като кръгла нула, въпреки високата си образователна степен, хубавата ми работа, връзката ми.
С човека до мен имаме много проблеми. И друг път съм споделяла във форума, че знам, че ме обича, но не съм сигурна, че ще остане с мен. Все ми минава през главата, че ако общува активно с противоположния пол ще си намери някоя, която ще му допадне и ще ме замени лесно. Давал ми е поводи да се съмнявам в него преди време. Сега не, но страхът и недоверието останаха в мен, въпреки доказателствата за това, че не е нужно. Не мога да преодолея това и с партньора ми често се караме, когато му споделям как се чувствам. Важно е да подчертая, че не се държа обвинително, а споделям с него. В резултат на това той започва да ме обвинява, че постоянно го обвинявам, че иска само да му е спокойно с мен, че го напрягам, че се страхува да общува с хората заради мен. Търси причините за проблемите ни в психичното ми състояние, а аз съм в тотално недоумение, защото преди повече от три години влязох в тази връзка с много любов и доверие, а последното старателно беше подкопано с примери от живота му-на кратко, че не е имало момиче, което да му е било просто познато. Или е имало флирт или нещо повече. Тогава той ме ревнуваше много и ми налагаше забрани. Все ми натякваше, че съм лека, при все че преди него съм била само с още един човек, а вече бях минала 25 год. Обвиняваше ме в какво ли не. Аз му вярвах и се подчинявах сляпо на прищявките му, докато той поддържаше връзка с гореспоменатите момичета. В един момент започнах да се осъзнавам и му казах, че след като той има такива претенции към мен е редно да следва същите правила. Той ми отговори, че или трябва да го приема с всички хора около него или да се разделим. Мина много време преди той да започне да се променя и така спрях да му вярвам. Яд ме е, че не мога да преодолея това и ставам повод за конфликти между нас, защото понякога го питам дали нещо между нас се е променило, дали пак ще започне да се среща с други момичета, независимо какви са му. Ревността ми е ужасна и ме измъчва много, измъчва и него. Не му вдигам скандали, мисля, че е много важно да го уточня. Когато изпитам съмнение деликатно му задавам въпроси, за да се ориентирам къде съм в тази връзка. Той избухва, сърди се, упреква ме. А аз наистина не разбирам какво се случва. Знам, че искам да съм с него, искам да станем семейство, да имаме общо жилище някога. И докато аз мечтаех за такива неща, той ми обясняваше какво смята да прави, когато се разделим. В същото време твърди, че иска да живеем заедно. Но без да създаваме семейство. Просто не разбирам къде съм в тази връзка.
Чувствам се ужасно маловажна и незначителна. В работата ми не е много по-различно, затова предполагам, че до голяма степен е прав, че проблемът е в мен. Но примерите, които посочих също не са за пренебрегване. Чудя се аз ли разрушавам тази връзка и не знам как да постъпвам в много ситуации. Не знам как да общувам с човека да мен.
Още едно важно уточнение по отношение на ревността ми-не ревнувам от целия свят, а от определени хора.

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нужда от помощ
« Отговор #1 -: 13 декември 2019 11:47:31, петък »
Има още нещо много важно, което трябва да кажа. Човекът до мен попринцип е много добър, спокоен и уравновесен, всички хора много го харесват. Но стане ли дума за нас става съвсем различен.
Чувствам се като пълен провал. Всъщност, странно е, сякаш в мен съществуват две коренно-противоположни мнения за самата мен. Едното е, че съм красива, че заслужавам щастие, че повечето неща около мен са наред, че съм пълноценен човек, че имам качества. А другото е тъкмо обратното. Получава се противоречив сблъсък, който ме отвежда ту в една крайност, ту в друга. Не знам нито коя съм, нито каква съм, а искам хората да ме оценяват високо. Както казах, високо образована съм, имам хубава работа, бих казала престижна, говоря чужд език. Постоянно търся одобрение, доказателства, че всичко е наред. Затова и понякога питам приятеля си дали между нас всичко е наред, дали още ме обича и той направо превърта.

Неактивен ЦециВихронрав

  • КОЛУМНИСТ
  • Глобален модератор
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 201
  • Карма: +9/-1
  • Пол: Жена
  • Обичам да Обичам
    • Профил
Re: Нужда от помощ
« Отговор #2 -: 13 декември 2019 19:37:52, петък »
Здравейте!За да се справите със собствените си страхове и чувството за малоценност не е достатъчно да следвате съветите във форума, а трябва известно време да поработите със психолог. Изберете психолог с когото ще се чувствате комфортно и той ще Ви помогне да преодолеете чувството за малоценност, ревноста и страховете.
Внимавай, какво си пожелаваш - мога да реша да ти го дам!

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Нужда от помощ
« Отговор #3 -: 14 декември 2019 20:59:32, събота »
Здравейте, Emotion!

Радвам се, че търсите професионална помощ, но задълбочена ще намерите в реалния контакт между психолога и Вас. Виртуалното пространство предоставя само насока към това накъде е хубаво да се движите, за кое да помислите и т.н., но онлайн контактът не е равнозначен на консултация под формата на сесия. Затова и съветите във форума не Ви помагат. Ако желаете, прочетете отново това, което съм Ви писала преди. Но повече от това не мога да Ви бъда полезна онлайн. Надявам се, че ще намерите психолог, с когото да работите в реално време и пространство.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нужда от помощ
« Отговор #4 -: 15 декември 2019 10:23:17, неделя »
Много благодаря за отговорите и за ценните съвети. Желая ви здраве и светли празници!

Неактивен Devonna

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нужда от помощ
« Отговор #5 -: 27 декември 2019 14:31:34, петък »
Здравей, Emotion
В повечето случаи ревността е плод на нашите огромни страхoве, минал негативен опит и  предположения, които никога не се случват в реалността и не се релевантни в настощия момент.
За мен същестуват 2 типа ревност - нормална и патологична( болезнена) . Първата е породена от реални факти, втората се поражда от въображаеми предположения и страх да не бъдам наранени и изоставени.
Съгласна съм с другите, че трябва да посетите психолог в реално време и пространство, дори семейна терапия за двойки би било много добро решение.
Ясно говорете за чувствата си, напишете на един лист всички страхове, които ви измъчват и си задайте въпроси; Имам ли основание и  факти за ревността си или всичко е пплод на моите фантазии и страх? Разгледайте листа, когато сте спокойна.
Две изречени ям инаправиха силно впечатление обаче и те са:
"Тогава той ме ревнуваше много и ми налагаше забрани. Все ми натякваше, че съм лека, при все че преди него съм била само с още един човек, а вече бях минала 25 год. Обвиняваше ме в какво ли не. Аз му вярвах и се подчинявах сляпо на прищявките му, докато той поддържаше връзка с гореспоменатите момичета."  Не е номрлано, партьорът Ви да ви поставя ултиматум ии забрани. Какато и Вие на него.

"Постоянно търся одобрение, доказателства, че всичко е наред. Затова и понякога питам приятеля си дали между нас всичко е наред, дали още ме обича и той направо превърта."
Непрексънатото, търсене на одобрение, може да изтощи и двамата.


Срещата с терапевт ще Ви даде много отговори, повярвайте ми! Опитах и открих доста неща за себе си! Сега се чувствам много спокойна и уверена.