Автор Тема: Първи опит с психолог - съменения  (Прочетена 2074 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Devonna

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Първи опит с психолог - съменения
« -: 6 ноември 2019 14:32:25, сряда »
Здравейте,
преди повече от месец започнах консултация с терапевт. Предпочитам да не давам информация за човека, тъй като не съм сигурна дали не греша  в преценката си. На първата сесия, бях много разтревожена, притеснена - не попитах за завършено висше образвование по специалността, диплома и сертификати. За съжалние не видях и такива, на стените в кабинета ѝ. Не ми беше удобно да попитам, тъй, като мисля за себе си че съм твърде недоверчива и мнителна. Чувствах се добре на сесиите, но сякаш нещо не вървеше съвсем гладко между нас. На една от сесиите ми сподели, че няма  особен напредък и това ме обезпокои. Сподели, че има лека  положителна промяна но е твърде малка , можело и още. Някак си, не си представях терапията като състезание и не бих могла да кажа, колко сесии са ми нужни. Това ме притесни и я помолих да ми задава насочващи въпроси, по време на сесиите. Днес трябваше да отида на поредната сесия, но се обадих на терапевта си ѝ и казах, че няма да мога да присъствам, тъй като предния ден погребахме наш близък роднина и тази вечер имам нужда да се прибера и  да си почина. Тя реагира, странно. Каза ми, че е хубаво да дойда, но аз отказах. Така прецених.  След това ми повтори ,че нямаме напредък и че трябва да преценя, дали искам да ходя на терапия при нея или не. След този разговор, се почувствах объркана и взех решение да откажа терапията. Дали нейното отношение е било професионално  или не в този случай е моят въпрос? Или просто самата аз, не искам да си реша проблема? Благодаря Ви!   

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Първи опит с психолог - съменения
« Отговор #1 -: 9 ноември 2019 20:24:01, събота »
Здравейте, Devonna!

Разбира се, че преди да започнете да посещавате психотерапевт трябва да се запознаете с професионалните му квалификация и опит. Но даже и психотерапевтът да е много добър за един, за друг може да не е. Дали ще се осъществи доверителна връзка между терапевта и клиента, това проличава в първите сесии. Може би човекът, с когото сте избрала да работите, просто не е "Вашият" психотерапевт. И в това няма нищо фатално. За съжаление няма точна рецепта как да бъде открит "идеалният" терапевт. Сигурна съм, че ще намерите професионалиста, с когото ще се чувствате ОК.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com