Автор Тема: Неразбирателство с майка ми  (Прочетена 1795 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Icec290

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Неразбирателство с майка ми
« -: 27 юни 2019 23:37:42, четвъртък »
Здравейте, отдавна искам да се консултирам с човек в тази област, но винаги съм изпитвала някакъв страх и срам. Проблемът е такъв, на 17 години съм, откакто се помня нямам нормални взаимоотношения с майка ми, както би трябвало да бъде. Винаги съм искала да й се докажа по някакъв начин, че съм достатъчно добра и да се гордее с мен. Уви получавам само критики... лицемерка,  егоистка, гнусна, досадна, скучна и т.н. Принципно тя е много суетна жена и  винаги иска да изтъква своите външни качества и дори да смятам, че и аз съм красива по своему, тя започва да ме обижда- какъв голям нос, прекалено малко чело,  различни уши, дебели пръсти, буквално всичко възможно и имам чувството, че между нас има някакво съревнование. И когато се опитам да й споделя как се чувствам, значи драматизирам. Единствено ме търси, когато иска да изчистя и оправя апартамента и да гледам брат ми и сестра ми, за да може да излезе на бар с гаджето си и ако не го направя ме наказва. Като се има предвид, че приятелят й е на нейна страна във всяка ситуация и тя го манипулира, всеки път като се караме с нея тя го използва и го заплашва,че ако не ме изгони, тя щяла да скъса с него. Стигало се е и до физическо насилие и то не рядко, когато положа усилия да разговарям с нея, тя ме гони и аз въпреки това настоявам да ме изслуша и да говорим спокойно, жалкото при нея е, че спокоен разговор няма, ако се съобразя да водим такъв, това означава да я слушам как води монолог. Точно в един от тези случаи тя прекали и ме бутна по стълбите, въпреки че се ударих сериозно не видях никакво съжаление или чувство на вина, само гняв. Имах рани от падането и потърсих помощ, исках да споделя на някого и това беше дядо ми, но тя извъртя нещата, така че сама съм си го причинила. Отдавна вече нямам сигурност в себе си, страх ме е от непознатото, срам ме е да разговарям с хора, дори с връстници, защото смятам, че всички мислят като нея и не съм достатъчно добра и няма да ме приемат. Затворила съм се в себе си и съм построила една каменна стена около мен, за да не прекрачва никой вътре. Мислех, че по някакъв начин мога да я променя, но се уверих, че такъв начин не съществува. Всеки път като се прибера изпитвам страх, като ми звънне по телефона почвам да треперя, защото никога не знам какво я е прихванало. Във финансово отношение също не ми помага по никаъв начин, въпреки че има големи възможности, но и ми забрани да си търся работа. Баща ми няма възможност да ми помага заради алкохолизма, с който се опитва да се справи, въпреки че го разбирам, тази жена мачка всичко, което й застане на пътя дори да е нейната плът и кръв.Наистина не знам как да се справя и как да се почувствам по уверена и независима от нея...

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Неразбирателство с майка ми
« Отговор #1 -: 28 юни 2019 20:27:53, петък »
Здравейте, Icec290!

Разбирам негативните емоции, които имате у себе си - както към ситуациите, които описвате, така и към майка Ви. Тези емоции можете да отработите с помощта на психолог в реално време и пространство, защото виртуалното пространство е доста ограничено за случаи като Вашия. Хубаво е, че скоро навършвате пълнолетие и ще имате ЛИЧЕН избор как да живеете живота си. Тогава майка Ви няма да има право да Ви забранява да си намерите работа. Ще имате възможността да станете независима от нея финансово и да заживеете самостоятелно. Оттам нататък съм сигурна, че ще има положителна промяна у Вас самата и спрямо възприятието Ви към света. Хубаво е да поработите и върху самооценката си, но отново с помощта на психолог. Ако нямате възможност да посещавате такъв в момента, може да споделите какво се случва с училищния психолог (надявам се, че имате). Той може също да Ви даде съвет и насока.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com