Автор Тема: Дайте ми съвет  (Прочетена 1430 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен loritoelina01

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Дайте ми съвет
« -: 7 март 2019 19:50:31, четвъртък »
Здравейте много се радвам че попаднах на този форум и се надявам да ми помогнете.Проблема ми е че не мога да общувам свободно с някой хора,с такива които не познавам и също така най много с момчета.Например с хората които аз познавам от много време говоря много свободно и не чувствам никакво притеснение , например започвам да се притеснявам когато например се запозная с някое момче от моя град и си пишем,когато си пишем ми е много по лесно ,пишем си за всичко и съм спокойна.Проблема е когато го видя навън някаде и започвам да се притеснявам и се опитвам да избегна контакт с него а това е защото ме е страх какво ще си помисли за мен и такива неща , ако той дойде да ми каже нещо се притеснявам още повече и не мога да се отпусна и да го погледна в очите защото си мисля че той няма да ме хареса и такива неща ми минават през мозъка .В училище е същата работа с едни си говоря много свободно , а с други не мога да се отпусна , има едни момичета от моя клас които се правят на голямата работа и понякога ме питат защо не говоря с тях ,защо се изолирам и аз просто незнам какво да им отговоря ,просто мълча и се притеснявам . Цялата работа е страхът от това какво ще си помислят за мен и затова не смея да говоря. Незнам какъв е проблема . С семейството ми говоря свободно а с някой не . Преди година си имах приятел и когато бяхме заедно вече 2 месеца пак се пригеснявах в неговата компания е не можех да се отпусна, при мисълта че ще ке видим и настъпваше в мен притеснение .

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Дайте ми съвет
« Отговор #1 -: 7 март 2019 21:12:52, четвъртък »
Здравейте, loritoelina01!

Нормално е с някои хора да общуваме по-лесно, а с други - по-трудно. Както и не можем да сме приятели с всички. Затова всеки един от нас създава собствен социален кръг, в който се чувства ОК с хората в него. Следващият път, когато въпросните момичета от Вашия клас Ви попитат защо не разговаряте с тях, им обяснете, че ги уважавате като съученици, но нямате общи интереси, които да Ви свързват. В тийнейджърските години е също нормално да се притеснявате от момчетата поради различни фактори. Всъщност някои се притесняват дали изглеждат добре, дали ще ги харесат, други - дали ще намерят теми за разговор. Вместо да се ядосвате, че онлайн общувате по-лесно с някое момче, приемете това в своя полза - когато сте си писали, сте разбрали някои неща един за друг и, видейки се на живо, ще можете да си говорите за тях. Съветвам Ви да обърнете внимание на самооценката си и да поработите върху самочувствието си. Важно е мнението на хората, които обичате и които Ви обичат. Не се стремете да се харесате на всички, защото ще изгубите себе си.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com