Автор Тема: Какво е да имаш връзка?  (Прочетена 2666 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Какво е да имаш връзка?
« -: 2 декември 2018 11:27:48, неделя »
Здравейте, аз вече писах тук, но сега искам да питам още нещо. От много време не съм имал връзка, а преди това съм имал 6 несериозни връзки по няколко месеца. В тоя ред на мисли искам да кажа, че съм станал с годините доста самостоятелен, сякаш свикнах без партнъор. Не. обичам вече някой да ми виси на главата постоянно и да ме критикува и настъвлява за всяка моя стъпка. Имам си собствен, личен живот, пространство и хич не искам това да се променя. На скоро срещнах едно момиче, доста по-малка от мен, която ми се възхищава и ме харесва, на мен също ми допада нейната компания. Чувствата са споделени, но си мисля, че тези чувства са временни. Не знам какво изобщо ще правя ако започнем връзка, не съм свикнал. Нямам почти никакъв опит във връзките. Преди време пак така допуснах едно момиче до себе си и нещата станаха извън пътя и след това дълги години не исках да виждам момичета.  Трябваха ми 4 години за да я забравя. Когато съм сам се чувствам по-добре, но ако това е проблем, който мога да преодолея, искам да го направя.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #1 -: 2 декември 2018 12:03:21, неделя »
Здравейте, Kaloyanv!

Когато в една връзка партньорите уважават правото на лично пространство у другия, съобразяват се с това, че всеки понякога изпитва потребност да остане сам, със собствените си мисли и емоции, те не се чувстват като притиснати. Хубаво е човек да бъде самостоятелен, защото се научава да се грижи за себе си, да разчита на себе си и придобива полезен житейски опит. Но хората са устроени да търсят половинката си, човекът, който да допълва другия. Защото, както харесваме да не ни се меси никой, така се чувстваме понякога самотни и желаем да се сгушим в любимия човек, да го целунем, да усетим подкрепа. Помислете върху тези неща. Това, че сте имал неуспешна връзка в миналото, не означава, че и следващата ще е неуспешна. Опитайте да опознаете момичето, за което разказвате. Може да се окаже, че имате общи интереси. Позволете си да се "гмурнете" в любовта, това е моето пожелание към Вас!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #2 -: 2 декември 2018 12:39:46, неделя »
Това е така, но аз сякаш сам се прецаквам, защото харесвам определен тип момичета, харесвам малко по-диви момичета. Това момиче е на 20, а аз съм на 27 и разликата в мисленето ни е голяма. На нея тепърва и предстои да се променя и мен това ме плаши. Момичетата на тази възраст обикновенно си променят често желанията. Аз съм от хората, които са лесно влюбчиви и се привързвам много, превръщам се в човек, когото изобщо не харесвам.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #3 -: 6 декември 2018 07:41:47, четвъртък »
Здравейте Kaloyanv,

Няма хора, при които да е нормално да спрат да се развиват по някакъв начин, независимо от възрастта им. Включително вие самият се променяте. Тази промяна може да проличи само от позицията на вглеждане след изминали повече години.

Промяната е нещо неизбежно. За щастие не е задължително тя да е към лошо. Така че ни бива да ви плаши.

Ако има неща, които не харесвате у себе си, можете да работите над себе си да бъдете такъв, какъвто ще се харесате.

Успех!

психолог Людмила Боянова

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #4 -: 7 декември 2018 21:16:33, петък »
Благодаря ви!

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #5 -: 8 декември 2018 18:17:52, събота »
Все пак прецених нещата и реших да не предприемам повече действия. Просто се чувствам зле и имам чувството, че от както тази новост се случи в живота ми, той тръгна на зле. Не знам, но си мисля, че никога няма да имам връзка. Просто съм такъв човек. Така съм свикнал. Не мога да допускам хората твърде близо до себе си, защото сякаш те злоупотребяват с това.  В началото всичко е готино, има еуфория, има романтика и в един момент всичко се обръща на 180 градуса и хората искат да те променят, от начина по който са се държали с теб в началото няма и следа. Забелязал съм това в много двойки. Имам брат и сестра и двамата имат деца вече и просто ги гледам от страни и виждам как са превърнали живота си в ад. Как постоянно се карат и се държат лошо един с друг.  Забелязвам го и при приятелите ми.  В началото всеки се бори за уважението на другия, а когато мине една година вече заживяват с илюзията, че вече го притежават и там.. спира уважението за мен. Все пак вярвам, че един ден ще срещна подходяща жена, с която ще се разбираме и ще успея да изградя една пълноценна връзка, тайно се надявам.

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #6 -: 8 декември 2018 18:25:12, събота »
Бих бил благодарен ако ми препоръчате някоя книга за взаимоотношения. Искам да се променя..

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #7 -: 9 декември 2018 09:31:01, неделя »
Kaloyanv, нека да ви разкажа и друга история. Тази за моя собствен брак, който продължи над 20 години. С бившия ми съпруг не сме се карали за всичките тези години. Уважението между нас винаги го е имало. И до сега, при все че сме се развели по взаимно съгласие заради изчезнали с годините чувства и заради някои грешки, то той е човекът, който ще ми отвори вратата учтиво или ще ми подаде ръка при слизане по стълби. Мога да му се обадя и сега, при все развода, по всяко време за помощ, както и той на мен, защото си разчитаме, понеже и преди това сме си разчитали. Нямаше да бъде така, ако бяхме градили семеен ад, в който да си живеем ей тъй, за идеята.

Опитът ми показва, че каквито отношения човек си изгради с половинката си, такива ще има и то в дългосрочен план. Ако си изгради взаимно недоверие, егоцентризъм, прекомерна ревност, ограничения, вечно недоволство по адрес на другия, може и да си разбие семейството. Но ако се стреми да изгради взаимно доверие (това мнозина се бъркат, че се постига с дебнене на партньора и периодични скандали за най-дребни подозрения, а също и с лъжи), взаимно оставяне на всеки да си има кътчето лично пространство и в същото време да не се забравят общите за семейството интереси, ако ограниченията са разумни и е взето решение за тяхното налагане от двамата, ако другият не е постоянно ползван за кошче за душевни отпадъци и още куп неща, важни за една връзка, тогава е друго. Крайният резултат от едни така градени отношения е друг.

Питате за книги за взаимоотношения. Не ви ги препоръчвам, тъй като всеки човек е уникален и сам за себе си. Това, което важи за един, може да не важи за друг. Има и много нюанси, които такива книги няма как да отразят.

Ако желаете промяна, можете да се обърнете към психолог по Ваш избор, който ще отчете всички аспекти и ще Ви даде най-адекватните насоки. При избора на психолог се стремете да проверите има ли диплома (доста измамници се представят за психолози, психотерапевти, психоаналитици, но без да са такива) и да има опит по проблемите, които му поверявате за справяне. Различните психолози специализират в различни области и примерно (но не само), ако сте се обърнал към психолог, специализирал в клинична психология, той няма да бъде така ефективен като да речем негов колега, специализирал в семейна психология.

психолог Людмила Боянова

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #8 -: 10 декември 2018 12:38:17, понеделник »
Благодаря ви за личният опит, който споделихте. Надявам се и аз да срещна такова момиче, с което да се разбираме, но може би и аз трябва да стана такъв и да се променя. Имам какво да променям със сигурност. Няма да се откажа, макар понякога да губя надежда. Вярвам че един ден ще стане.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #9 -: 10 декември 2018 14:26:42, понеделник »
Наистина не трябва да се отказвате! Още повече, че имате момиче, за което да се борите!

Пожелавам Ви успех и щастие!

психолог Людмила Боянова

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #10 -: 15 януари 2019 20:28:34, вторник »
Здравейте. Пиша ви месец по-късно. [size=78%]В крайна сметка реших да рискувам и дадох всичко от себе си.. и загубих. Днес тя ми каза, че "не е готова да ми даде това, което искам" А два дни преди това тя ме потърси и ми каза, че иска да пробваме и аз реших да рискувам и казах всичко, което чувствам. Странно.  Няма как да скрия, че сега се чувствам зле. Въпреки, че знам, че ще си намеря друга и нещата ще се оправят. Сякаш всичко се срина.  Вярвам в бог,(съдбата)(живота). Благодарен съм за всеки урок, с който ме сблъсква живота. Сега искам само да се поуча от нещата, които ми се случиха и да продължа напред, но честно казано не знам какво точно трябва да науча и какво точно трябва да променя в себе си.[/size]

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #11 -: 15 януари 2019 20:44:51, вторник »
През тези 3 месеца, в които излизахме с това момиче се промених много и сякаш загубих вътрешният си мир. Реших да се впусна в нещо ново за мен. Беше нещо като буря. Нещо като вълни, по които исках да се науча да сърфирам. Резултата е, че не успях и изгубих.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #12 -: 16 януари 2019 21:36:11, сряда »
Здравейте отново, Kaloyanv!

Не сте изгубил нищо. Когато нещо неприятно Ви се случва, учете се от него. На какво Ви е научило, какви поуки си извличате. Опитвайте се да използвате всяка житейска ситуация във Ваша полза, за Ваше развитие и ще Ви е много лесно да преодолявате препятствията. И Вие сам го казвате - трябва да научите нещо. Моят съвет е да разговаряте с психолог, но не във форум, а в реално време и пространство, за да изясните някои неща за себе си и да имате шанс да срещнете момичето, което търсите.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #13 -: 16 януари 2019 22:47:52, сряда »
Винаги се учa, но съм на път да получа нервна криза

Неактивен Kaloyanv

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Какво е да имаш връзка?
« Отговор #14 -: 17 януари 2019 00:35:51, четвъртък »
Благодаря ви за съвета все пак.