Автор Тема: Свекървата  (Прочетена 2202 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pink_Cloud

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Свекървата
« -: 23 март 2018 12:20:43, петък »
Здравейте! Със съпруга ми живеем временно при неговите родители и искам да ви споделя за моя проблем с майка му.
Ще започна с това, че е енергиен вампир, от тези лунните, които все говорят за болести и непрестанно търсят съжаление. Което аз разбира се, парирам с ледено безразличие. Не съм кошче за душевни отпадъци все пак. Въпросната жена се облича мизерно, доизносва старите парцали на всички (макар, че може да си позволи нови дрехи) и не полага никакви грижи за визията си. Тя от типа хора, които не са интересни на никого и явно това е нейният начин да получава внимание-будейки съжаление у някого.
Но не в това се корени проблемът. Има лоша лична хигиена, която ме притеснява, понеже имам страх от бактерии. След тоалетна по голяма нужда, вместо да отиде да си измие ръцете, ходи и пипа врати, съдове, шкафчета, веднъж дори тръгна да прибира чистите съдове с лайняните си ръце и аз тогава не издържах и и направих забележка. Уж ме разбра, но за кратко, след две седмици пак започна да прави същото и аз отново и направих забележка, но ефектът и този път беше краткотраен.
От няколко дена пак започна с гнусните си изпълнения, но този път реших да проявя безразличие. Стигнах до извода, че по този мизерен начин явно проси внимание и не трябва да отвръщам на провокациите и.
Най-интересното е, че допреди две седмици като не работех, спеше до късно. Сега става нарочно рано, за да чуя и видя изпълненията и. Казвам нарочно, защото преди все повтаряше, че като чуела някой да се оправя за работа, не ставала, за да не му пречи.
Не знам как да процедирам, моля дайте ми съвет.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Свекървата
« Отговор #1 -: 23 март 2018 19:03:07, петък »
Здравейте, Pink_Cloud!

Казвате, че временно живеете при родителите на съпруга Ви. Стискам палци да дойде по-скоро времето, в което ще се отделите от тях (в случая от свекървата Ви). Не сте единствената, която се сблъсква с подобен проблем. Защо не споделите на съпруга Ви това, което споделихте тук? Без, разбира се, да използвате обидни думи срещу свекървата Ви и безропотно да се възмущавате от нея. Кажете му просто Вашите впечатления, от какво се притеснявате, кое Ви кара да се чувствате дискомфортно. Да заеме и той някаква позиция. Всеки човек има изградени навици, които обаче в зряла възраст много трудно (да не кажа невъзможно) се изкореняват. Наистина се надявам скоро тази ситуация да има щастлив финал!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Pink_Cloud

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Свекървата
« Отговор #2 -: 23 март 2018 22:30:47, петък »
Здравейте и благодаря за отговора! Той знае за ситуацията и също се възмущава, но казва, че му е неудобно да и направи забележка, но пък ме подкрепя, затова, че аз съм и направила.
Парадоксалното е че проблемът с личната и хигиена се оправя когато мъжът ми си е вкъщи. Тя знае, че сме много близки и всичко си споделяме, но не знае, че той ми има 100%-во доверие.
Въпросът ми е дали да приложа техниката на активното незачитане с нея? Не искам да и отдавам никакво внимание,особено изпросено по такъв мизерен начин.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Свекървата
« Отговор #3 -: 25 март 2018 11:30:54, неделя »
Здравейте отново, Pink_Cloud!

Да, може да се опитате да не обръщате толкова голямо внимание на навиците й, но в крайна сметка Вие живеете под един покрив с нея и не е възможно да се дистанцирате напълно. ОК, съпругът Ви се притеснява да й направи забележка. Свекърът Ви къде е в тази ситуация? На него правят ли му впечатление тези неща? За съжаление сама много трудно ще се справите със свекърва Ви. Дано по-скоро се отделите от нея!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Pink_Cloud

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Свекървата
« Отговор #4 -: 26 март 2018 13:59:27, понеделник »
Здравейте! На свекъра тези неща не му правят впечатление. И при него хигиената не е кой знае на какво ниво. Трудно е да се живее с хора, които са коренно различни, от това, което приемаш за правилно и нормално.
Откакто живеем с тях развих ОКР. Възможно е да съм го носела в себе си, но определено те са катализаторът. Когато ги няма вкъщи, симптомите леко отслабват и се чувствам по-добре, не само откъм обсесиите ми, а и изобщо физически и психически. Тази жена просто ме вбесява със всичко, със всичките си номера и нарочности, с хигиената си. Олицетворение на представата ми за това каква не трябва да бъде една жена...
Отношението ми към нея погрозня, след като мъжът ми я чул да говори неприятни неща за мен. Разбира се, ме защитил и от тогава всичко се промени. Не мога да кажа, че не съм усещала, че е от онези мазни и фалшиви хора,  но нямах доказателства. А аз никога не говоря и мисля лошо за някой ако той пръв не ме е засегнал. А сега за пръв път през живота си изпитвам едновременно и омраза и неуважение към човек и усещам как това ме отравя. Най-лошото е че понякога се оплаквам от нея пред мъжа ми, а не искам, защото той е много добър и не искам да го наранявам и да го карам да се чувства засрамен. Моля се, по скоро да се изнесем и да дишам свободно и спокойно.
Въпрос на време е, но времето е разтегливо понятие...

Неактивен ЦециВихронрав

  • КОЛУМНИСТ
  • Глобален модератор
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 201
  • Карма: +9/-1
  • Пол: Жена
  • Обичам да Обичам
    • Профил
Re: Свекървата
« Отговор #5 -: 4 април 2018 01:30:09, сряда »
Бих искала да се включа и аз в диалога...
Аз също недолюбвам свекърва си както и тя мен което май е при всички снахи и свекърви, но... В един момент седнахме двете и се разбрахме, че щом и двете обичаме един и същи мъж който на нея и е син, а на мен любим то нашите взаимоотношения не трябва да му се отразяват по никакъв начин. От тогава нито тя му се оплаква от мен, нито аз от нея и ако имаме нещо да си кажем наопаки гледаме да е в негово отсъствие. Да не говорим, че спечелих уважението и с факта, че не искам синът и да страда от нашето неразбирателство.
Та моят съвет е да поговорите на четири очи със свекърва си, да си изясните отношенията и занапред да се стараете да не отравяте живота на вашият мъж и неин син. Все пак той между вас двете се чувства между чука и наковалнята...
А свекърва си посъветвайте да си припомни, че е жена и да се погрижи за визията си. Може даже да я заведете на фризьор или на шопинг и да и помогнете да си поднови гардероба... Много често смяната на подхода към даден човек прави чудеса. Вие сте се вкопчили в това което не харесвате у нея, предполагам това, че Ви е критикувала пред сина си още не Ви дава мира и Ви настройва допълнително срещу нея, а от там освен, че вгорчавате нейния живот, отравяте и своя.
Променете подхода - опитайте с добро. Не забравяйте, че и двете обичате един мъж и дори когато се изнесете пак ще трябва да се срещате пък било и само по празници.
Внимавай, какво си пожелаваш - мога да реша да ти го дам!