Не се съгласявам с нищо такова. Балансът може да е както между много повече от две неща, така и що се отнася само до едно единствено нещо. Така че не може да се каже, че едното зависи от другото и не би могло да съществува без него.
Ето ти пример със състоянието на агресия. То е едно такова нещо, дето е помогнало на хората от праисторията ни да оцеляват. Носим характеристиките на това състояние още от тогава. Само че днес се проявява по различен начин. Има своите ползи от агресията, ако е балансирана - подтиква ни да се представяме по-добре с това, което вършим, да вървим напред, да впечатляваме околните с нещо хубаво, което можем и правим за тях. Но ако не е балансирано, това ще рече избухливост, кавгаджийство, нараняване на себе си и на околните, стремеж да впечатлим другите в лошия смисъл, т.е. да ги респектираме със сила, със страх от това, което сме.
По същия начин и дори щастието може да се разглежда по тази схема. Като баланс, когато е полезно за нас и другите. Или като нарушен баланс, когато е щастие, градено или провокирано от нещастието на околните ни, в стил: " я съм щастлив, че на Вуте му изгоре плевнята". Може да стигне и до съвсем изкривен вариант, дето е за затвор: "запалих плевнята на Вуте и она изгоре, па сега съм щастлив, щото неговите кози станаха мои."
Всъщност двуполюсният модел на описание на света е неудачен, тъй като нещата са много по-сложни, заради различните значения, които всеки от нас придава на всичко.