Автор Тема: С молба за мнение  (Прочетена 1772 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мери Рей1

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
С молба за мнение
« -: 7 октомври 2018 22:38:22, неделя »
Накратко:

Имах несполучлив брак.

С идването на интернет разбрах, че дълги години съм играла в лош филм, със сцени на домашно насилие. Че самата аз съм изпълнявала ролята на зависима от своя съпруг, с всичките неблагоприятни последствия. Бях изгубила и изоставила себе си.

Започнах да се измъквам с помощта на много книги по самопомощ и  постепенно променях себе си и своето поведение.

Оттеглих се от старата си роля, а преди две години събрах сили и напуснах съпруга си, като заживях в една селска къща, която купихме преди това. Обосновах действието си с това, че съм в депресия и трябва да се погрижа за здравето си.

Вместо да се разделяме, със съпруга ми се споразумяхме да заживеем като съквартиранти, като той идва тук, на село за 10-12-на дни - всеки месец.

Всичко това е добре и не искам нищо повече.

Приехме, че не сме близки, даже от 12 години не спим в едно легло и си казахме, че реално не си дължим нищо. /Ние сме възрастни хора, аз съм на 64  г., а той на 71 г./

Това, което ме смущава е, че той, когато е тук, е пасивно-агресивен. Колкото и да се старая да не забелязвам, в поведението му е скрито недобронамерено.

При последното му идване, инцидентно прояви силен гняв и очите му станаха плашещи.

Това ме накара да си припомня миналите му агресивни изблици, в които присъстваха – хвърляне и чупене на предмети, закани, обиди и обвинения.

Зная, че той няма да се промени. Известно ми е, че за него винаги ще съм лошата. Мисля, че той не умее да обича.

Притеснявам се от това, че когато връщам лентата на живота си, срещам един човек, който вече от днешния ми поглед ме плаши. И допускам понякога, без да съм сигурна, че той не само, че не умее да обича, а по-скоро умее да мрази.

През повечето време е без настроение, все гледа в черно, нищо не му харесва за дълго, в нищо и в никого не вярва, няма приятели, избягва хората.

Това което чувствам, че идва от него като отношение, е недобронамереност.

Въпросът ми е, как мога да разбера, дали не се заблуждавам в това чувство?  Притеснява ме и това, че понякога си мисля, че е в състояние в някаква форма да ми причини нещо лошо. Дали самата аз не развивам някаква параноя? Моля ви, кажете ми?

Ще добавя, че моето външно отношение към него е равно и любезно. Вътрешно понякога имам лек гняв, който се старая да отстранявам – било с повече работа или с някое занимание.

Единственото ми желание да живея малко спокойно, поне на старини.

Ще добавя, че не получих подкрепа от сестра си. Тя е убедена, че съм длъжна в брака да търпя всичко.

Що се касае до децата ни /имаме трима големи сина/, не ги занимавам със себе и им казвам, че съм ок, което, в сравнение с миналото, наистина е така.

Ще съм много благодарна, ако обърнете внимание на моята ситуация и споделите вашето компетентно виждане.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: С молба за мнение
« Отговор #1 -: 8 октомври 2018 21:54:04, понеделник »
Здравейте, Мери Рей1!

Предполагам, че Ви е неудобно да кажете на съпруга Ви да не идва в къщата, в която сте. Защо казвам това? Според мен не е особено ОК срещите помежду Ви да бъдат толкова чести, макар и да са по 10-12 дни месечно. Самата Вие казвате, че присъствието му не Ви влияе добре, страхувате се от него и от евентуалните му изблици, искате да живеете спокойно. Но това спокойствие няма как да постигнете, когато сте под един покрив. Има ли вариант да си живеете в къщата сама, а съпругът Ви да си живее другаде сам? И в същото време да спазвате някакви "прилични" отношения?

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Мери Рей1

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: С молба за мнение
« Отговор #2 -: 8 октомври 2018 23:36:47, понеделник »
  Уважаема Мария Коева, много Ви благодаря за вниманието! :)

Приветствам съществуването на това добро пространство, създадено за помощ. Личи си, че помощта, която оказвате, е от сърце. :)

Благодаря за Вашето мнение. За мен то е особено ценно, понеже за първи път търся съдействие от хора, които разбират същността на нещата.

Особено съм впечатлена, че на база на схематичния ми разказ, Вие съвсем точно се докосвате до същността. Изглежда ми доста приемлив и щадящ варианта, който посочвате  - едно по-разредено във времето съжителство, още повече, че съм забелязала, че на 10-тия ден съпругът ми по-видимо се изнервя.

Естествено, че ще направя крачка и ще му предложа, първоначално експериментално, да идва по-рядко и само за максимум 10 дни.

Официално ние имаме общ апартамент в голям град, където е той и къщата на село, в която живея аз.

А относно „приличните“ отношения, които е добре да спазваме, мисля, че единствено те са ни останали. За себе си вече зная, че отношенията са или „прилични“ или никакви. "Филмът ни може да не е хубав, но поне да не е лош". Така разчитам Вашите кавички на думата „прилични“.

Още веднъж огромни благодарности и най-хубави пожелания! :)
Мери