Автор Тема: Взаимоотношенията майка - дъщеря !  (Прочетена 2140 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен diyana69

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Взаимоотношенията майка - дъщеря !
« -: 22 септември 2017 14:41:46, петък »
Пише ви  една отчаяна майка, която вече е толкова объркана и не намира изход от ситуацията.
Какъв е смисъла на живота ми?
Дъщеря ми е на 23 години е студентка в 4 курс, специалност Медицина.Доста е натоварена с обучението си и е много изнервена.Държа се мило и толерантно към нея доколкото мога....Не споделя много много с мен , какво се случва, какви намерения има за бъдещето си, изобщо за каквото и да било.....Когато се опитвам да поговоря с нея- отказва или всичко е набързо. Понякога обстановката е много нажижена и  нещата ескалират. Всичко за мен е донякъде разбираемо / натоварването й /, но има неща които не мога да преглътна и преодолея.
От една година съм сама, защото с баща и се разделихме. Работя на две места, аз също си имам доста ангажименти и се опитвам да се справям  с проблемите за да успявам да  и осигурявам всичко от което има нужда.Тя чака на готово и винаги е недоволна.Каквото и да направя за нея не е така както тя го иска. Поела съм всички домакински задължения /пазаруване, готвене, почистване, парне, гладене и т.н./ Тя няма никакви ангажименти   и няма и желание и за това, като има кой да го свърши, а само - учи. Постоянно мърмори....и изразява своето недоволство.Опитва се да ми държи сметка, за всичко...макар, че тя е човек който няма нито един работен ден  в живота си. Дори през лятото си само си почива вместо да работи и чака всичко наготово!" Въпроси от рода-" Аз ли съм виновна, че ти нямаш пари?" могат да те подлудят.Правя всичко за нея! Тя ми е най-близкият човек, но.....нещата не вървят на добре.Постоянно се караме, това каране се превръща и в сериозни скандали , след което и двете се затваряме в себе си...и не говорим, няколко дена.
Вместо аз да се опитвам да я контролирам, тя мен контролира./въпроси от порядъка за колко пари работя, от колко до колко съм на работа в колко часа ще се прибера и т.н. Дори не ходя на кафе с приятелки... , не, че имам много време, за да не дразня, за да има мир и разбирателство, но не се получава. НЕЗНАЯ КАК ДА СЕ СПРАВЯ СЪС СИТУАЦИЯТА!!!!!! КЪДЕ БЪРКАМ??????МОГА ЛИ ДА ПРОМЕНЯ НЕЩО?Вече съм станала като робот! НЯМАМ ПРАВО НА ГЛАС. НА РАБОТА В КЪЩИ И ОБРАТНО! А В КЪЩИ САМО УПРЕЦИ И НЕДОВОЛСТВО!!!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Взаимоотношенията майка - дъщеря !
« Отговор #1 -: 22 септември 2017 14:42:26, петък »
Здравейте diyana69,

Започнете да възлагате на дъщеря си отговорности, като за начало да се грижи за дома и да пазарува. За да добие трудов опит, нека работи лятото. Част от парите, които изкарва, нека да идат за сметки. Лично да иде на каса и да плати примерно ток, вода, телефон.

Всъщност, много млади хора едновременно учат и работят, като при това са оставени с голяма степен на самостоятелност (на общежитие или квартира) с минимална подкрепа и насока от страна на родителите им. Това е периодът, в който младите хора окончателно се подготвят да продължат напред самостоятелно в живота.

Докато дъщеря Ви не добие такъв житейски опит, ще и е трудно да осъзнае какво правите за нея, а и ще и е трудно да се грижи сама за себе си.

Това да се научи вече порасналият млад човек да се грижи сам за себе си, е труден урок, но всеки родител трябва да го преподаде, когато му дойде времето. Обикновено това са студентските години или края им. В противен случай рискува да  забави за детето си и създаването на лично семейство и да изкриви възприятията на детето си за отговорност.

Ако има още нещо, което желаете да споделите, можете да го сторите по темата.

психолог Л. Боянова

Неактивен diyana69

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Взаимоотношенията майка - дъщеря !
« Отговор #2 -: 22 септември 2017 14:43:09, петък »
Благодаря Ви много за полезните съвети. Това отдавна ми е като план в главата, но крайно време е да го осъществя!!!