Автор Тема: Самонараняване  (Прочетена 2062 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен damned_and_divine

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Самонараняване
« -: 21 септември 2017 13:08:29, четвъртък »
моля ви ,помогнете ми...

момиче на 24 год съм и от 14 годишна се самонаранявам... не искам да се самоубивам, напротив,искам да живея.. но не мога си простя това, че правя грешка след грешка, и чувствам, че целия ми живот ще отиде в нищото... аз дори съм нямала едно момче, което да ме обича истински.. всички гледат перфектното ми тяло и никой не иска повече от секс..

на моменти ме е срам от белезите които имам.. казвам на моменти, защото те са част от мен, но не искам да се самонаранявам повече ...

подсъзнателно знам, че баща ми има общо с това, защото цял живот слушам обиди и как не ставам за нищо.. как съседите ни са по-важни от мен и когато ми видя раните каза "ти си ненормална"..

скоро заминавам в чужбина, за да започна отначало далеч от болката.. но дали болката ще е далеч от мен.. моля ви,помогнете ми

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Самонараняване
« Отговор #1 -: 21 септември 2017 13:09:12, четвъртък »
Здравейте, damned_and_divine!

Самонараняването (автоагресията) показва дълбока емоционална болка и безпомощност и е преди всичко стратегия за справяне. Когато човек не е успял да се справи с негативните емоции, се насаждат напрежение и тревожност. Колкото повече тези усещания се засилват, толкова повече той се откъсва от себе си, търсейки спасение. Самонараняването повишава адреналина. Липсват тревожността, болката и напрежението. Негативните мисли и чувства са забравени и човек усеща единствено чувство за самоконтрол. Тялото отделя ендорфини, които "спомагат" за чувството на еуфория. Но положителните емоции бързо остават на заден план и за заместени от негативните, които провокират загуба на контрол, самоомраза, срам, вина. Емоционалната травма, която човек преживява, може да бъде много по-трудно търпима, въпреки че самонараняването "тласка" към липсата от действителната болка, която човек преживява. Затова то предлага само краткотрайно и моментно облекчаване. Автоагресията е зависимост, която съдържа потребност за бягство от себе си, от заобикалящата среда. Това поведение всъщност показва липса за справяне с напрежението и стреса и е хубаво човек да придобие полезни механизми, чрез които да ги преодолява безопасно.

Едни от най-честите причини за самонараняването са липса на любов, разбирателство и доверие в семейството; загуба на близък човек или приятел; трудности със социализацията в училище; дългосрочно и/или сериозно заболяване.

За да мога да Ви отговоря компетентно на въпросите, ще ми е необходима малко повече информация за това какви са били точно Вашите взаимоотношения с баща Ви. Защо според Вас всеки гледа само тялото Ви, но не и това, което сте като личност? Какво Ви кара да искате да заминете в чужбина? Какво би се променило, ако сте там?

Ако желаете, може да ми пишете на лично съобщение.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен damned_and_divine

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Самонараняване
« Отговор #2 -: 21 септември 2017 13:11:11, четвъртък »
Здравейте,благодаря за отговора!

Баща ми ме подпомага финансово и ме има за негова собственост , не зачита интересите ми, иска да живея, както живее той - на едно място, без нови неща, без големи цели.. мисля,че и разликата в поколенията допринася за това.. той е на 53. Моите цели са доста големи, искам в чужбина, за да се развивам, да уча езици, да опознавам хората, да работя за финансовата си независимост. А за баща ми това е прищявка и не вижда смисъл в пътуване и учене на чужди езици. Самата дума "промяна" го стесира. Вие казахте адреналин - права Сте , искам адреналин, позитивни емоции, приключения.

Мисля, че мъжете ме искат само сексуално, защото винаги сме се разделяли като си го получат. Просто така, без причина... Мислят си, че като изглеждам, като модел съм тъпа или просто се страхуват.. или аз не съм попаднала на човек за мен. А много ми се иска да имам някой до мен, искам да обичам.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Самонараняване
« Отговор #3 -: 21 септември 2017 13:11:47, четвъртък »
Здравейте отново, damned_and_divine!

Никой не може да Ви забрани да следвате целите и мечтите си. Очевидно сте амбициозен човек, който иска да постигне определени неща в живота си, и това, че баща Ви не одобрява Вашите желания, не означава, че трябва да спрете да опитвате, да се борите, да се наслаждавате на живота. Всеки човек има както победи, така и провали в живота си. Провалите със сигурност не идват да ни кажат, че се е случило нещо фатално в нашия живот, а напротив - от тях си взимаме поука и научаваме важни житейски уроци. Повечето хора се страхуват от промяната. Страхуват се и да рискуват, защото рискът е свързан и с провал. Но само ако не опиташ, не знаеш какво може да спечелиш, са казали мъдрите хора. От друга страна - защо не опитате да си намерите работа, за да не сте финансово зависима от баща Ви? Когато започнете да работите, ще имате възможността да заживеете самостоятелно и да видите колко по-добре ще се чувствате без ежедневните спорове с него.

Мъжете са Ви зарязвали след като получат това, което искат. Следващият път, когато се запознаете с някой мъж и се харесате, си дайте време да го опознаете като личност (както и той Вас), не прибързвайте със сексуалните взаимоотношения. Най-напред си дайте сметка дали този човек наистина Ви обича, уважава, подкрепя и чак тогава предприемете другото. За да не останете наранена накрая.

Относно самонараняването - съветвам Ви да осъществите директен контакт с колега психолог, ако продължавате да го правите. В реално време и пространство ще имате възможност да преодолеете емоционалната болка.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен damned_and_divine

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Самонараняване
« Отговор #4 -: 21 септември 2017 13:12:25, четвъртък »
Благодаря Ви много!  :)