Автор Тема: Агресията- от интернет до реалността  (Прочетена 2179 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Агресията- от интернет до реалността
« -: 21 септември 2017 11:14:59, четвъртък »
Всички, които ползват интернет, не рядко се натъкват на непредизвикани от нищо неконтролируеми изблици на словесна агресия в мненията на някои хора. Опонентът бива превръщан буквално в кошче за душевни отпадъци, получавайки отговор, в който често няма логика, няма правописни норми, няма нищо друго освен огромното и реализирано желание да се псува както дойде, да се обиди и засегне отстрещната страна. И всичко това, само защото е прочетено мнение, което съдържа някаква различна гледна точка.

Задавали ли сте си въпроса дали хората, които реагират на чуждите мнения с такава огромна непоносимост по разните форуми, блогове и сайтове, си позволяват същото поведение и в реалността, когато разговарят с околните? Ето няколко мои предположения:

Човекът с маската

Може би много малка част от ежещите се пред монитора са толкова смели и когато виждат пред себе си друг човек. Навярно това са хора, които са сковани в реалността от спазването на нормите на поведение до степен, че не могат да намерят начин да изкажат личното си мнение и останалите да ги разберат, та затова, попадайки в интернет, където има известно усещане за анонимност, цялата струпана агресия от невъзможността им да говорят и да бъдат чути и разбрани в реалния им живот, избива в нелицеприятно поведение.

Подтисникът

Дали не са хора, които се плашат всъщност от различността и независимостта на околните и не могат да приемат чуждото мнение, защото са свикнали да се налагат на всяка цена над другите в реалния си живот и чуждата гледна точка, публикувана в интернет пространството, я възприемат като отказ на отсрещната страна да приеме налагането им, като тогава се открива истинското им лице?

Вие какво мислите по въпроса- какви са в реалността хората, които в нета избухват, когато видят чуждо мнение?

Автор: психолог Людмила Боянова

Неактивен slance20

  • ПСИХОЛОГ
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
  • Карма: +1/-0
    • Профил
Re: Агресията- от интернет до реалността
« Отговор #1 -: 21 септември 2017 12:09:40, четвъртък »
Вероятно са си такива и на живо. Друг е въпросът, че анонимността обикновено прави хората много по-освободени и... "смели"  :P Хм, звучи ми интересно теорията, човек, който в реалния си живот е смирен и приветлив, но всъщност трупа негативна енергия, да я изразходва в нета, защото не успява да го направи поради една или друга причина на живо. Сигурно не е невъзможно да съществуват и такива хора, но според мен човек, колкото и да се преструва в една от двете не/реалности, в своята същност си остава такъв, какъвто е.  :)

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Агресията- от интернет до реалността
« Отговор #2 -: 21 септември 2017 12:10:22, четвъртък »
В един много известен форум съм имала възможността да наблюдавам изблици на агресия (от модераторска позиция).
Имаше случаи на хора, които агресивното си поведение го съчетаваха с регистрирани множество никове. Опитваха се на всеки ник да дават различна житейска история какво стои зад него (и като пол включително, така че гледам да ползвам ср.р. спрямо такива неща).

Най-отчайващата тема, която съм виждала в модераторската си практика от онзи форум, представляваше точеща се куп листа тема, в която от различни никове едно и също същество си пишеше само на себе си. Въпросното нещо е крайно агресивно. По преброяване на един модератор, на който му отнеха модераторските права заради откритието му (с обяснения, че не ставал за модератор, а "не ставаше", защото почна да банва тези никове), нещото имаше над 15 ника с едно и също IP.

От там и допускането ми, че в реалността ще иде реч за маска на кротко същество, показвана на околните, а в същността си нещото ще има стаена агресия, която си е намерило да изкарва по форуми.

Не е единствен случай на множество никове с обявена различна история, собственост на едно лице. Във форумите, които са известни и изглеждат като да се пише много в тях, е масово срещано едно лице да има два-три ника (някои и повече), през които се пише. Опитвам се да осмисля що за явление е това от псих. гл.т.

Неактивен slance20

  • ПСИХОЛОГ
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
  • Карма: +1/-0
    • Профил
Re: Агресията- от интернет до реалността
« Отговор #3 -: 21 септември 2017 12:11:14, четвъртък »
Шизофрения??? :) Шегувам се разбира се...  ;)

Неактивен lia

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Агресията- от интернет до реалността
« Отговор #4 -: 21 септември 2017 12:13:09, четвъртък »
 :) Това за мен е непосилно изкуство, питам се как може да се помнят и отварят толкова никове и да не си това, което си
 :o , но е факт. Подобно поведение ми прилича на избиване на комплекси.

Неактивен Валсо

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Агресията- от интернет до реалността
« Отговор #5 -: 28 март 2020 05:11:33, събота »
От там и допускането ми, че в реалността ще иде реч за маска на кротко същество, показвана на околните, а в същността си нещото има стаена агресия
Ти описа 99.99% от полицаите по света и у нас. Като е вкъщи и без униформа, е някакво нищожество, наподобяващо мъж. Като сложи униформата, се мисли за батман и започва да бие наред, вкл. и жена си.