Автор Тема: Проблем на работа  (Прочетена 2355 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен EIvanova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Проблем на работа
« -: 21 септември 2017 10:51:10, четвъртък »
Здравейте,
Реших и аз да се включа със следният проблем, който имам.
На работа доста често ми се налага да контактувам с колега, който на моменти се държи доста грубо с мен, а понякога и с други колеги. Само че аз съм по-чувствителен човек и се чувствам зле от това, и не мога да общувам нормално с него след това, винаги си припомням какво и как ми е казал, започвам да се държа хладно, но в крайна сметка проблема си остава в мен, защото не знам как да реагирам на неговите изблици. Още повече, че не мога конкретно да назова грубото му отношение, защото не вика, не обижда, когато моли за услуга го прави ОК, с нужното уважение. Но има моменти в които се държи надменно,с определени думи ме кара да се чувствам неудобно, че въобще го моля за каквото и да било, дори и за нещо, което е негово задължение. Всички колеги, включително и той се обръщат към мен с 'Ели', но на моменти се обръща с рязък тон към мен, наричайки ме 'Елена', изобщо не само аз, а и други колеги са споделяли, че не го харесват точно заради тези му странни амплитуди в поведението. Осъзнавам, че може би звуча прекалено дребнаво, но ми е проблем да общувам с този човек, без да си припомням надменното му отношение, а ми се налага всеки ден да комуникирам с него.
Моля за вашият съвет!
Благодаря!

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Проблем на работа
« Отговор #1 -: 21 септември 2017 10:52:09, четвъртък »
Здравейте, EIvanova!

Разбирам, че въпросният колега не се държи добре и дружелюбно не само с вас, но и с останалите от екипа. Така че според мен е хубаво да приемете, че той очевидно има по-труден характер и може би няма намерение да се опита да се промени. Смятам, че не сте направили и не правите нищо дразнещо или лошо, с което да го засегнете. В един екип винаги има разногласия. Събрани са хора с различен манталитет, светоглед, разбирания и начин на живот. Това е нормално. Не можем да се харесаме на всички така, както и нас не ни харесват някои. Опитайте се да туширате негативните емоции, които натрупвате, вследствие от комуникацията си с този човек. В моменти, в които сте ядосана или раздразнена, си казайте наум: "Нищо толкова не е станало! Радвам се, че за сметка на тези, които са намръщени и недоволни, аз съм щастлива и усмихната!" По този начин ще усетите спокойствие и прилив на позитивна енергия.

Не може да контролирате действията и мислите на другите, но може да останете вярна на себе си. Когато се приберете от работа, не продължавайте да мислите за вече отминалия ден, а се фокусирайте върху любимо хоби, слушане на музика, гледане на развлекателен филм или четене на хубава книга. Не пренасяйте проблемите от работното си място вкъщи. Ще ви дотежи, а и нямате нужда от това.

Ако все пак продължите да се притеснявате, би било добре да поговорите с вашия колега. Всеки проблем може да се реши със спокойно общуване. Попитайте го дали има причина, за да се държи по този начин с вас, защото не ви е приятно. Вие сама знаете как да подходите. Ако и след разговора няма резултат, просто приемете, че някои хора са темерути по природа и нямаме силата, за да ги променим.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен EIvanova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Проблем на работа
« Отговор #2 -: 21 септември 2017 10:53:04, четвъртък »
Благодаря ви за бързия отговор!
Наистина много се фокусирам върху това, чак си поревах у дома, от което пък се чувствам още по-идиотски, защото осъзнавам, че има далеч по-сериозни проблеми и не си заслужава да се тормозя за глупости.
Опитвала съм да кажа нещо директно, но насрещната реакция е на огрооомно очудване и прехвърляне на проблема от болната глава на здравата.
От друга страна не ми се иска все да мълча, защото пък така му давам поле да се държи още по-настъпателно. Иска ми се на моменти да го поставя на мястото му, но единственото,за което се сещам е иронията.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Проблем на работа
« Отговор #3 -: 21 септември 2017 10:54:12, четвъртък »
Здравейте отново, EIvanova!

Права сте, че има наистина сериозни проблеми, заради които е нужно да мислите повече и да се тревожите. Ситуацията, която описвате, е стандартно срещана в почти всеки работен колектив. Няма идеален екип. След като сте се опитали да разговаряте с този човек и резултатът е бил неуспешен, просто спрете да се терзаете и се фокусирайте върху значимите за вас неща. Излизайте повече и се забавлявайте. Все още сте млада и имате капацитет да правите нещо полезно и хубаво в свободното си време. Ако все пак натрапчивите мисли продължават и поведението на вашия колега ви притеснява, може да ми пишете отново.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен EIvanova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Проблем на работа
« Отговор #4 -: 21 септември 2017 10:55:35, четвъртък »
Отново благодаря за окуражителните думи!
Исках само да споделя, ако някой чете и се припознава, какво ми минава през главата тези дни. А може би аз самата имам негативно отношение към този човек, той усеща това и също се сковава и става един водовъртеж. Ще се опитам да бъда неутрална и непредубедена към него и се надявам отношенията ако не се стоплят, то поне да се нормализират на колегиално ниво.  :)