Маниен епизод - F30
Манийният епизод е по своята същност разстройство на настроението.
Все още не са установени причините за заболяването, но се приема, че множество фактори могат да бъдат причина за неговото настъпване, като основната е генетична.
Симптомите могат да са изразени в различна степен:
~ хипомания;
~ мания без психотични промени;
~ мания с психотични промени;
Болните са весели, изпълнени са с оптимизъм и са свръхактивни. Те непрекъснато правят планове, захващат се за различни дейности, които не довършават. Имат повишена самооценка. Липсва им себекритичност. Като правило се обличат екстравагантно. Имат повишена сексуална активност. При тежка манийна възбуда понякога болните са неудържими и проявяват агресия.
Мисловният процес при такива болни е ускорен. Те говорят бързо, често сменят темата на разговори губят логическата свързаност на мислите си. Развиват налудни идеи за величие и богатство. Характерна особеност на манийната фаза е т.нар. маниен ступор- стават неподвижни. Причината за това е, че са им възникнали едновременно твърде много идеи и не са в състояние да реализират нито една от тях.
Известни са следните клинични форми на мания:
~ весела мания (amenomania)- весело настроение, стигащо понякога до екстаз;
~ гневна мания (mania irata)- липсва търпение, характерни са раздразнителност и гневен афект;
~ объркана мания (mania confuse)- наличен е ускорен мисловен процес, достигащ до летене на мислите и до инкохерентно мислене;
~ бурна, яростна мания (mania furibunda)- гневен афект с опресия и разрушаване на всичко наоколо;
~ експанзивно-еуфорична мания - идеи за величие и разстройства в мисленето;
Диагнозата се поставя от психиатър, на база това епизодът да продължи минимум една седмица и да е тежък и разрушаващ работоспособността, а промяната в настроението следва да е изразена чрез речев напор, чрез прекомерен оптимизъм и от намалена нужда от сън.
Лечението се провежда от психиатър чрез невролептици.