Автор Тема: Смърт на много близка роднина  (Прочетена 997 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Смърт на много близка роднина
« -: 10 май 2021 21:46:21, понеделник »
Здравейте,




Обръщам се отново към вас, защото съветите ви ми помагат.
За мой ужас, най-близката ми роднина си отиде от този свят преди около месец и половина след две ужасни години на боледуване, през които много се грижех за нея. С всички сили.  Въпреки очакваната й кончина, не мога да се справя със стреса, който преживях по време на боледуването й и след смъртта й. Не съм вярваща, не вярвам в с задгробния живот и с целия си разум разбирам напълно, че така работи животът. Въпреки рационалния ми ум обаче не мога да се отърва от мрачните мисли. Често я сънувам. Понякога в добро състояние, понякога болна, измъчена, как я водя по лекари...тези сънища много ме натоварват.
Истина е и че нагласата ми попринцип и негативна, въпреки че смея да се определям като много борбен и оправен човек. Не се изживявам като жертва. И все пак настроението ми почти винаги е лошо, не умея да релаксирам и да се наслаждавам на живота. Може би и това е причината да преживявам така и тази ситуация, не знам. В главата ми се блъскат какви ли не мисли, повечето критични и насочени към мен. Не си задавам въпроси като този можех ли да направя нещо, за да задържа починалата още на този свят, защото болестта й се разви като по учебник. Също така знам, че направих всичко, което знаех, че трябва да се направи. Но не мога да се справя със себе си. Нищо не помага, вече хобитата ми са нещо досадно за мене. Не ми се прави нищо. И все пак, какво бих могла да направя, за да погледна малко по-позитивно на живота?




С уважение,
Emotion

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Смърт на много близка роднина
« Отговор #1 -: 11 май 2021 17:51:20, вторник »
Здравейте, Emotion!

Зная какво е да загубиш близък човек и да осъзнаеш, че няма връщане назад, а животът те подканя да продължиш сякаш нищо не се е случило. Да, случило се е и животът Ви никога няма да е същият, но има начини, чрез които да поддържате мисълта за роднината Ви жива, както и многобройните спомени, които сте изживели заедно. Запомнете поуките, на които Ви е учила. Създайте албум с най-хубавите Ви снимки заедно, с всичко, което Ви напомня за нея. Това може да е конкретен парфюм или определена философска сентенция. Тя бди над Вас и ще Ви помага в трудни житейски ситуации, но по необичаен начин. Всичко, което правите отсега нататък - замисляйте се дали би го одобрила, какво би казала в момента, дали няма да изневерите на онова, на което Ви е учила. И така роднината Ви ще живее във Вас завинаги. Ако продължавате да изпитвате емоции, с които Ви е трудно да се справяте сама, потърсете директен контакт с психолог.

Успех!
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Смърт на много близка роднина
« Отговор #2 -: 11 май 2021 23:53:47, вторник »
Много благодаря