Здравейте JuliaS2901,
Описаният от Вас страх да излезете от дома се нарича агорафобия. Може да е съпроводено от паник атака, от която да се завива свят и да се чувства човек зле. Състоянието може да бъде и защитна реакция, отключена от някакво неприятно събитие в миналото.
Справянето с проблема е най-ефективно чрез т.нар. имплозивна терапия в съчетание с техники за справяне с паник атаки.
Имплозивната терапия представлява това, че психологът, психотерапевтът заедно с човека, който има такъв проблем, съставят списък от ситуации, които предизвикват страх, като те са степенувани по нарастване на интензивността на страха. Специалистът след това постепенно въвежда човека в тези реални или въображаеми ситуации, започвайки от тази, която предизвиква най-малък страх. Така се изгражда опит да се премине безпроблемно през тези ситуации и да не се изпитва страх, когато се случат. Към това се добавят методи на релаксация, които имат добър допълващ ефект.
Страхът от кръв се нарича хемофобия. Тя обикновено стартира заради някое травматично събитие от миналото и може да се усили от стрес.
И в двата случая (страх да се излезе навън и страх от кръв) е вредно да се избягват ситуациите, свързани със страховете. Нужно е плавно и внимателно да се възвърне човек към нормалния ритъм на живот.
За справянето с паник атаката се прави следното.
Когато усетите страха, съсредоточете се върху дишането. Трябва да си доставяте достатъчно количество въздух. Избягвайте да дишате плитко и учестено, защото това е фактор да се замаете. Липсата на достатъчно въздух при плитко дишане също така и ще усили страха.
Затова се постарайте да дишате с 70% от капацитета на дробовете си като включвате и корема в дишането, т.е. дишате дълбоко (не се пренадишвайте с повече от 70% от капацитета на дробовете въздух, защото и пренадишването също не е полезно).
Ако ви обземат притеснителни мисли, кажете си, че те са такива, които не са заслужили внимание и всъщност всичко е наред, тъй като прилошаването се дължи на неправилното дишане от прекомерните страх и стрес. След това се фокусирайте се върху дишането си и се стремите да се отпускате чрез налагане на волята.
В най-общи линии това е процесът за справяне с такъв вид проблеми. Съветът да потърсите помощ е наистина правилен, тъй като е удачно да има психолог или психотерапевт до Вас, който да Ви помогне да преминете безопасно през цялата процедура.
психолог Людмила Боянова