Здравейте,
Тук също има такъв момент, че ако лицето, което има психично заболяване, не желае да се лекува, то няма как да бъде заставено на сила.
Но има и една особеност. Ако лицето не е в състояние да взема адекватни решения за себе си, то най-често някой от близките му завежда гражданско дело в съда на основание, че роднината му страда от психическо заболяване и има неадекватно поведение, като е засегната способността му да осъзнава действията и да контролира постъпките си, че няма критично отношение към поведението и здравето си, че си вреди по този начин, с което така на това основание се претендира за поставяне под пълно запрещение. Представят се медицински документи, свидетелски показания. Така някой загрижен близък на болния придобива право на настойничество. А от там и болният вече няма как да откаже лечение, с което и съответно се спира омагьосаният кръг, при който болният хем е зле, хем отказва да му се помогне по какъвто и да е начин.
При брат Ви биполярното разстройство трябва да е с поддържащо лечение и ако той очевидно сам не е в състояние да осъзнае необходимостта от това, с което вреди на себе си, а и на околните си, на вас също, то обмислете вариант за настойничество.
Предполагам, че в САЩ не е по-различно от България и така чрез настойничество, брат ви би получил адекватното лечение, от което се нуждае. Бихте могъл, ако желаете, да се обърнете към адвокат, който да Ви консултира по този въпрос по-компетентно от мен.
В противен случай ще Ви е много трудно. Описваното от Вас поведение на брат Ви е типично за хората с биполярно разстройство. Трябват му лекарства. Трябва и някаква терапия, която да му помогне да се социализира.
Надявам се мнението ми по някакъв начин да Ви е било от полза.
психолог Л. Боянова