prodrome, всеки от описаните проблеми за най-добро решение има продължителна работа с психолог по индивидуална програма.
Но мога да помогна да започнете от някъде. Нека да е от частта с трудност във взимането на решения, а до колкото виждам и в изпълнението на вземането на решения. Необходимо е да си създадете не само умения да планирате, но и умения да довършвате до край планираното.
Ето един лесен за изпълнение начин да се изградят въпросните умения, състоящ се от няколко техники, всяка от които представлявлява надграждане на предходната.
Техника 1
Създаване на списък на недовършените задачи
Полезна е една равносметка колко са задачите, които са поставени на дневен ред за изпълнение и колко от тях накрая са неизпълнени, за да се види къде са слабите места, над които трябва да се поработи. В резултат ще може в един момент задачите да се доведат до техния успешен завършек.
За целта напишете (може и в е-вариант) най-значимите задачи, за които се сещате, че не сте успели да завършите. Подредете ги по важност. Ако желаете, анализирайте ги, докато ги записвате. Запишете абсолютно всичко, за което се сетите, че сте искали да направите, но примерно сте отлагали да направите. Този списък не трябва да е във формат, които бихте могли да загубите по някаква причина.
Ако има нещо от този списък, което да ви се прииска да свършите веднага и тава да е възможно, то не си го спестявайте, а уловете желанието си и действайте веднага.
Върху този Списък на недовършените задачи ще се стъпи в работата Ви по следващите техники.
Техника 2
Усъвършенстване на създадения вече Списък на незавършените задачи
Следва да се усъвършенства направения от Вас Списък така, че да е състоящ се не само от задачите Ви в работата или пък у дома, а да обхваща всички области от живота Ви. Няма да постигнете целта си да се справяте със задачите, ако не обхванете пълно всички задачи, които стоят пред Вас.
Затова определете 5-8 важни за Вас области от живота си и ги напишете. Примерно: Семейство, Домашни задачи, Работа и т.н.
Трябва да обърнете внимание на това, което ще се сетите, след като вече сте съставили Списъка си с такива области на живота Ви, т.е. на това, което сте „забравили”. Възможно е Вие, съвсем несъзнавано и непреднамерено, да не сте добавил в кръга на интересите си някоя задача, която трябва да се свърши. Примерно: „Забравих да запиша областта „Взаимоотношения с роднини”, но определено не мога да кажа, че там всичко е наред, тъй като с тях постоянно сме на различни мнения”.
Предоставям Ви един примерен Списък на области от живота, от който също можете да заимствате, но първо опитайте сам да създадете свой Списък и чак след това погледнете този тук:
- Проекти и планове за бъдещето;
- Развлечения;
- Бизнес (ако имате Ваш собствен такъв);
- Личните и семейните финанси;
- Кариера;
- Здраве;
- Семейни отношения, отношения роднини;
- Отношения с приятели, с познати;
- Домашни задачи;
А сега срещу всяка област, която сте изброил, нека да се постави оценка. На колко от 1 до 6 Вие оценявате своята удовлетвореност във всяка от посочените от Вас области? Напишете оценката.
Практично е да съставяте Списъка си със задачи, като следвате съставените от Вас области на живота, записвайки на една страница всички задачи от конкретната област от живота. Така със сигурност няма да изпуснете някоя задача, която е добре да се свърши.
Техника 3
Ежедневните дребни, непривлекателни, рутинни задачи, които все се отлагат за извършване
Често пъти има много задачи, които не биха отнели повече от десетина минути, за да бъдат извършени, но все се отлагат и се отлагат. Крайният резултат от неизпълнението им е, че накрая човек като види колко такива задачи са се натрупали за вършене и му става страшно.
Точно тези задачи са един голям "препъни-камък", защото не може човек да се стегне и да ги реши в момента на тяхното възникване. Те, обикновено, са едни много непривлекателни или пък рутинни действия, за които изглежда като да е лесно ей така да бъдат отложени. Винаги им се намират поне няколко дежурни оправдания, за да бъдат отложени- неприятно е, не е важно, не е спешно, не е болка за умиране, примерно може би и "Пешо ще я свърши тази работа вместо мен".
Така накрая задачата се отлага и се оказва, че тя попада в Списъка с незавършените задачи. А незавършените задачи имат навика да се натрупват и да се стоварват за вършене във възможно най-неподходящия момент. Примерно: каните се да сортирате платените сметки, но все отлагате, понеже е пипкава задача. И докато тъкмо вършите нещо друго, от телефонния оператор решават, че ще им платите една и съща сметка два пъти и тепърва почвате да ровите къде беше касовата бележка с която да докажете, че не им дължите нищо, докато другото нещо изостава с изпълнението си.
Какво да се направи, за да се прекрати този омагьосан кръг от отлагането на такъв тип неприятни задачи?
Има една техника, която обикновено върши работа. Тя се състои в това да се подхожда към подобни задачи по същия начин, по който и към ходенето на лекар при тежко болестно състояние. Ако човек не отиде на лекар, болестта ще го повали. Трябва да отиде, ако и да е неприятно. Т.е. действието е на принципа: "Неприятно е да се свърши, но трябва да бъде свършено, защото иначе има последици".
Сменете подхода по отношение на рутинните задачи, които няма как да се установят в живота като нещо приятно, но все пак трябва да бъдат свършени. Направете ги задачи от типа: цел за целта, мотивирана от това какво ще последва, ако задачата не бъде изпълнена.
Когато започнете да формулирате така задачата, тогава трябва да се пазите от появата в ума Ви на думи като: „После”, „След малко”, „След като еди кое си”.
Ако искате да имате резултат, тогава трябва да се борите с „После-то”, напомняйки му всички онези „После-та”, които са довели до незавършване на задачи. После-то означава ПРОВАЛ в изпълнението на задачата в твърде голям брой от случаите. А Вие се възприемайте като да сте на война и следователно не трябва да се проваляте, ако искате да спечелите.
Знаейки как хитро действа После-то по отношение на задачите, които поставяте пред себе си, Вие вече можете веднага да контраатакувате с налагането на мисълта : „Ще се свърши СЕГА.”
Вашият основен враг в тази своеобразна война не е задачата, която трябва да се свърши. Вашият основен враг е отлагането на изпълнението на задачата за после. Стегнете волята си и я концентрирайте цялата върху действането по задачата „СЕГА”. Започнете ли да действате– значи вече сте спечелили половината от битката с незавършените задачи от този тип.
Но пък ще забележите как цялата Ви психика протестира.
Не се притеснявайте, че от сега нататък така ще е винаги, когато подхващате въпросната задача. Няма да бъде точно така. Психолозите-бихевиористи са потвърдили, че ако около месец изпълнявате до край цялостно дадена рутина, то след това психиката започва да я възприема като привичка и с това изчезват всички неприятни емоции, които сте изпитвали, докато сте я вършели. Постигнете ли това, Вие печелите изцяло войната срещу неизпълнението на рутинни задачи.
Поствам до тук написаното и ще дам и останалите техники в следващ пост, за да улесня четенето.
психолог Людмила Боянова