Здравейте, bella!
Може би сте изпаднала в т.нар. следродилна депресия. Навлезли сте в период, в който имате съвсем различни отговорности - грижете се за своето бебе и трябва да сте нащрек денонощно. Сигурно ви се струва, че на моменти живеете друг живот, който с нищо не се дублира от "стария". А в същото време искате отново да се почувствате красива, значима и обичана.
Статистиката показва, че само 15% от жените, които са родили скоро, достигат до тежки форми на следродилна депресия, но почти всяка жена преминава през етапа на емоционална лабилност и объркване. Според медиците това е вследствие на хормоналния дисбаланс в организма.
Общите характерни симптоми са:
• бързо преминаване от едно емоционално състояние в друго в широк диапазон. Например - от плач и мъка можете неусетно да преминете в еуфория и радостни чувства;
• лесна раздразнителност;
• трудности в концентрацията, бързо забравяне на факти и моменти от ежедневието, загуба на ориентация в познати места.
За да се справите по-лесно със следродилната депресия, се хранете здравословно и балансирано, разхождайте се повече на тихи места, изпълнени с чист въздух, извършвайте дейностите, които са ви доставяли удоволствие преди бременноста и се радвайте на своето малко бебе. Случило ви се е едно от най-хубавите неща в живота на една жена и не бива да пропилявате този момент в тъга, сълзи и унилост. Радвайте се, че детето ви е живо и здраво! Имате щастието да се грижите за нов живот, който се нуждае от вашата ведра усмивка, топлина и любов! Не оставяйте сивото ежедневие да ви замъгли дотолкова, доколкото да изпадате в мъчителни състояния, защото сега е моментът, в който трябва да бъдете най-щастлива!
Поговорете с мъжа си. Всеки проблем може да се реши със спокойно общуване. Споделете му, че ви липсва нежност и интимност. Кажете му, че разбирате, че може би има проблеми в работата си, и вие ще бъдете неизменно до него, когато има нужда от опора, но да се опита да ви отделя повече внимание.
Относно секса - за много двойки е характерно намаляването на половите контакти след раждането. Жената се чувства по-изморена и й трябва повече време, за да се настроите. Аз съм сигурна, че мъжът ви разбира всичко това и умишлено не повдига темата. Но все пак поговорете.
Опитайте се да ограничите или дори да прекратите гледането на телевизионни програми или филми в интернет, които ви плашат. Четете приятна литература, гледайте комедии и развлекателни предавания, наслаждавайте се на някоя картина, която ви успокоява. Кошмарите, които сънувате, страхът от тъмното, за който споменавате, и изобщо цялостният страх при заспиване е най-малкото последствие върху здравето ви. Нужна ви е повече позитивна информация преди сън!
Ако все пак не успеете да се справите с този период, посетете психолог или психотерапевт, който да работи по-задълбочено с вас и да открие конкретните причини за състоянието, в което се намирате.
Успех!
Мария Коева
психолог