Здравейте г-жо Петрова,
Няма как пълнолетен човек, какъвто е Вашата дъщеря, да бъде задължен да посещава психолог, ако сам не желае това. Изборът дали тя ще ползва услугите на психолог, е нейн личен. След като дъщеря Ви е на 18 години, то тя е в правото си да откаже консултация с психолог.
В същото време ситуацията, в която се намирате, е много деликатна. Ако нещата остават на самотек, то това може да доведе до неприятни последици за бъдещето на Вашата дъщеря и да я постави в по-неблагоприятен старт в живота.
На тази възраст- 18г., на която е Вашата дъщеря, е възможно и нормално тя все още да няма ясно очертани приоритети и планове за бъдещето пред себе си. Това може да послужи като основа за направата на някои грешки от неопитност, както сама посочвате, най-влияещата измежду които е отказ от завършването на средно образование с подходящ успех и отказ от избор на висше образование.
Причината за подобно неосъзнаване у младите хора, често пъти се корени в липсата на реална представа у тях какво е това да имат работно място, какво представлява трудовият процес и как това е обвързано с образованието, с качеството и с начина на живот. Става въпрос за житейски опит, който дъщеря Ви тепърва ще усвоява. Едва тогава тя ще има ясно осъзнаване защо за родителите образованието на децата им е приоритет.
Ето защо тя (както впрочем и отговорилият Ви по-горе Iordanov-17 г.) за момента не могат да преценят на кое да отдадат приоритет и подготовката за завършването може да не се схваща като толкова важна, колкото тя в действителност е.
Вие можете да помогнете на дъщеря си да пренареди своите приоритети. Това става по пътя на спокойните разговори. Поискайте от дъщеря си да си определи сама време, в което да проведете съвместен сериозен разговор за нейното бъдеще. Търпеливо и обяснете връзката между образованието и пътищата за избор на по-хубава работа, които се отварят от по-високия образователен ценз. Обяснете и, че и предстои сама да вземе живота си в свои ръце и че идеята Ви не е да я "мъчите" да учи, а да я подготвите за възможно най-добрият старт в живота. Акцентирайте, че това няма как да стане, ако тя самата не взема активно участие и не положи усилията, зависещи от нея като ученик, в последствие и като студент.
Коректно е и да я попитате за нейната гледна точка. Нека тя да сподели как вижда бъдещето. Ако има някакви проблеми, помолете я да ги сподели с Вас, за да потърсите заедно изход.
Ако желаете, споделете по темата развоя на събитията.
С уважение,
психолог Л. Боянова